Jesteś lwem czy antylopą? Masz ziemię od ojców czy ją pożyczyłeś od dzieci? Ekologia? Czy mnie to dotyczy? Czy ja mogę być liderem Eko? Dzięki szkoleniom Stowarzyszenia W.A.R.K.A. dwie grupy – prawie 40 osób próbowało odkryć, że ekologiczne zachowania są najbliższe ludzkiej naturze, musimy sobie tylko trochę o tym przypomnieć.
Chcemy by nasi bliscy byli zdrowi, a świat wokół piękniał. Jednak przyroda się zmienia- czy my możemy coś z tym zrobić? Zachodzą zmiany klimatu- podwyższa się poziom wody, podnoszą się temperatury przez co tworzą się zjawiska uchodźców klimatycznych w zachodniej Europie (Hiszpania, Włochy). Czy nas to bezpośrednio dotyczy? Czy wiecie, że jeśli woda podniesie się o 1m to nie będzie już Żuław? I tu w Polsce doświadczymy konieczności uciekania z własnych domów, ze względu na zmiany klimatu.
Świat w zielonych okularach
Skąd to wszystko wiemy? Od Inżynier w Zielonych Okularach- czyli od Małgorzaty Zawilskiej-Rospędek, która poprowadziła dwa warsztaty 11 lutego w Laskach ramach „Szkoły Liderów Eko”. Tymi warsztatami Stowarzyszenie W.A.R.K.A. rozpoczęło w 2023 realizację kolejnych działań w ramach projektu „Włącz się ekologią– inicjatywy ekologiczne w grójeckim”. W spotkaniu udział wzięło prawie 40 członków grup senioralnych i kół gospodyń wiejskich.
Na początek rozmawialiśmy o tym dlaczego ekologia jest ważna i czy taki styl życia musi być drogi i skomplikowany. Uczestnicy dowiedzieli się też co to jest ekościema (greenwashing) i dlaczego warto jej unikać. Czy używacie chrobotka? Czy wiecie, że to porost, a m nie roślina i ususzony wcale nie jest zielony?
Czy ja mam jakiś wpływ?
O śladzie węglowym mówi się już coraz więcej, a ślad wodny? Czy wiecie, że potrzeba 1000 l. wody aby wyprodukować jedną parę jeansów? Czy wiecie, że codziennie korzystamy z importowanej wody, z krajów, gdzie brakuje jej dla mieszkańców- pijąc kawę czy herbatę. Czy zatem powinien nam smakować pomidor zimą z Hiszpani? Czy warto na wakacje jechać na Hawaje?
Można powiedzieć, ja mieszkaniec powiatu grójeckiego? To mądrzy tego świata powinni zająć się tym tematem, ograniczanie ilości dwutlenku węgla to przecież sprawa wielkich fabryk, a co ja mam do braku wody w Indiach? Otóż jest wiele spraw, które możemy zrobić- my jako mieszkańcy, a w szczególności jako matki, ojcowie, dziadkowie i babcie dla naszych dzieci.
Ziemia przekazana czy pożyczona?
Na szkoleniu pojawiła się piękna metafora- ziemia nie jest nam przekazana od naszych ojców, jest pożyczona od naszych dzieci. W przyrodzie wszystko jest ze sobą połączone- łączmy się więc i my w działaniach, które w prosty sposób przybliżą nas do natury. A my zdrowiej lepiej i wspólnie będziemy mogli realizować kolejne działania. Od czego zatem zacząć? Jakie działania możemy realizować? Wśród pomysłów pojawiał się:
To przykłady takich działań, które mogą łączyć mieszkańców, sąsiadów albo grupy w realizacji działań ekologicznych i wprowadzać zmianę, pokazywać i uświadamiać. A co możemy my? Sami jako jednostki? Możemy kupować prosto od rolnika, możemy tworzyć małe ogródki warzywne. Chcecie sadzić las kieszonkowy- zobaczcie jak to robili w Poznaniu:
Las kieszonkowy przy Milczańskiej. Pierwszy w Polsce – YouTube
Segreguję śmieci to nie wystarczy?
Wielu z nas wie o recyklingu i świadomie chce segregować śmieci. To ważne i nie przestajemy w edukacji na ten temat. To jednak tylko jedno z zadań ochrony przyrody według danych dużo bardziej pomożemy jeśli będziemy jeść mniej mięsa. To produkcja zwierząt ma ogromny ślad wodny, to na pasze dla zwierząt, które jemy trzeba wypalać lasy. Przy okazji przysłużymy się własnemu zdrowiu- bo według Instytutu Żywności i Żywienia w tygodniu powinniśmy zjadać do pół kilograma mięsa. A statystyczny Polak zjada go dwa razy więcej.
Jesteś lwem czy antylopą?
Piękne słowa powiedział David Attenborough. Na sawannie jest stado antylop(roślinożerca) i tylko dwa lwy (mięsożerca). Co będzie jeśli będzie stado lwów i tylko kilka antylop? Uczestnicy szkolenia przyjęli wyzwanie jedzenia mniej mięsa. Za miesiąc spróbujemy zmierzyć się z tematem- co w zamian. Jak można przygotować smaczne pasty na kanapki. Co możemy przygotowywać i jakie nawyki możemy wprowadzić do życia naszych rodzin, grup i sąsiedztw. Zachęcamy do śledzenia relacji z kolejnego spotkania – już w 11 marca.
Szkoła Liderów Eko realizowana jest w ramach projektu „Włącz się ekologią – sieć lokalnych inicjatyw ekologicznych w grójeckim” realizowanego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030 NOWEFIO – Edycja 2022