Ochrona klimatu może być dobrem wspólnym wokół, którego mogą się organizować mieszkańcy wsi i małych miast w powiecie grójeckim. Z takiego założenia wyszło Stowarzyszenie W.A.R.K.A., które przygotowało projekt pt: „Włącz się ekologią – sieć lokalnych inicjatyw ekologicznych w grójeckim”.
Co chcemy osiągnąć?
Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej w okresie od kwietnia 2022 do lipca 2023 wśród 40 liderów/liderek społecznych działających w organizacjach i aktywnych grupach na terenie powiatu grójeckiego poprzez działania edukacyjne w formach szkoleń, nauki w działaniu, wydarzenia otwartego dla lokalnej społeczności, konkursu i powołania partnerstw na rzecz ekologicznego dobra wspólnego
Kto weźmie w nim udział?
Do udziału w projekcie zaproszeni zostaną liderzy/liderki sektora pozarządowego w powiecie grójeckim m.in. przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń lokalnych, grup senioralnych i innych aktywnych grup.
Co zaplanowano w projekcie?
Jak Stowarzyszenie W.A.R.K.A. chce zachęcać do włączania się ekologią? Po pierwsze poprzez naukę w działaniu czyli zaplanowanie i realizację Konkursu Edukacyjne Inicjatywy Ekologiczne. Wybranych 15 grup/organizacji zorganizuj w ich ramach warsztaty, podczas których będą tworzyć produkty ekologiczne służące lokalnej społeczności.
Produkty z warsztatów następnie zostaną zaprezentowane przez ich twórców podczas Pikniku ekologicznego „EkoAktywni”, który odbędzie się w 25 września 2022 w Warce. Poprzez swoją atrakcyjną i różnorodną formułę tj. ze stoiskami produktów ekologicznych, warsztatami rękodzielniczymi, atrakcjami edukacji ekologicznej na scenie dla dzieci i dorosłych (pokazy, quizy, zabawy) będzie zachęcał ludzi do włączania się do działania eko.
Przygotowane na okoliczność pikniku „EkoAktywni” produkty ekologiczne wezmą udział w Konkursie „Produkty ekologiczne dla społeczności lokalnej” – jego pierwsza część to głosowanie publiczności, a druga to wybór najciekawszych i najbardziej wartościowych produktów pod kątem edukacji ekologicznej przez Komisję konkursową.
W celu upowszechnienia dobrych praktyk i edukacji szerszego grona odbiorców powstanie broszura pokonkursowa „Eko produkty w grójeckim”. Duże wydarzenie zachęci społeczników do udziału w kolejnym działaniu tj. „Szkole lokalnych liderów EKO” w której weźmie udział 40 osób z III sektora, by nauczyć się jak wprowadzać temat ekologii do działań lokalnych poprzez takie tematy np. „Jak organizować mieszkańców wokół projektów ekologicznych” oraz „Standardy ekologicznego działania w organizacjach i grupach sektora społecznego”.
Ostatnim i niezwykle ważnym działaniem będą „Lokalne Partnerstwa Ekologiczne” które pracować będą od początku 2023 roku. Będą to finalnie 3 partnerstwa w skład których będą wchodzić po min. 3 przedstawicieli z organizacji, grup nieformalnych, instytucji i firm. Partnerstwo otrzyma wsparcie Animatora, który wesprze merytorycznie utworzenie i trwałość Partnerstwa tak aby mogło ono zrealizować oddolną „Inicjatywę Partnerska na rzecz wspólnego EkoDobra”.