Nasz region słynie z sadownictwa. Znane jest określenie- zagłębie jabłkowe. Wielu mieszkańców żyje z pielęgnowania sadów i sprzedaży owoców. Są również tacy, którzy w naszym pięknym powiecie zauważają potencjał turystyczny. Te właśnie osoby pojechały zeszłej soboty do Borów Tucholskich- by zainspirować się działalnością wiosek tematycznych w innej części Polski.
W ramach projektu Lokalne Produkty Turystyczne- Sukcesem Krainy Kwitnących Sadów- niemal 40-osobowa grupa mieszkańców odwiedziła dwie wioski tematyczne: Żalno i Wielki Mędromierz. Rozmowy z mieszkańcami wiosek oraz uczestnictwo w warsztatach i grach terenowych zainspirowały niejednego uczestnika wizyty studyjnej.
Zarówno w Wiosce Kwiatowej jak i Miodowej spotkaliśmy się z ciepłym i serdecznym przyjęciem mieszkańców. Występy bębniarzy i grupy cyrkowej, gra terenowa z qestami oraz warsztaty z robienia świec- to główne elementy turystyczne wiosek, które odwiedziliśmy- mówi Sylwia Maksym, koordynator projektu realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Mamy nadzieję, ze dzięki takim projektom w naszym regionie znajdą się chętni do prowadzenia podobnej działalności.
Mieliśmy okazję zapoznać się z tradycjami Borów Tucholskich, spróbować regionalnych potraw oraz zakupić wyroby rękodzielnicze mieszkańców i przepyszne miody- dodaje uczestnik wyjazdu.
Do tej pory zostały zrealizowane dwa główne etapy projektu Lokalne Produkty Turystyczne- Sukcesem Krainy Kwitnących Sadów. Pierwszym były szkolenia dotyczące wiosek tematycznych- przeprowadzone przez dr Wacława Idziaka, drugim: wizyta studyjna w Borach Tucholskich.
W trzecim etapie, uczestnicy projektu będą mogli korzystać z konsultacji dr Wacława Idziaka- założyciela wielu wiosek tematycznych w Polsce. Konsultacje odbędą się 29 i 30 maja. Więcej informacji na temat konsultacji z zakresu zakładania wiosek tematycznych znajdą Państwo na stronie internetowej www.stowarzyszeniewarka.pl zaraz po długim weekendzie majowym.
Dzięki wsparciu Urzędów Gmin, uczestnictwo w całym projekcie jest bezpłatne dla mieszkańców gmin, które przystąpiły do programu.
Jesteśmy wdzięczni za zaufanie jakim obdarzyli nas Wójtowie Gmin Belsk, Pniewy, Błędów, Goszczyn, Chynów, Jasieniec, Burmistrz Miasta i Gminy Grójec oraz Starosta Powiatu. Dzięki otwartości na działania aktywizujące kreatywnych mieszkańców nasz region ma szansę rozwijać się i kreować pozytywny wizerunek.
Dziękujemy również Pani Marcie Górskiej za udostępnienie zdjęć.
Zespół Stowarzyszenia W.A.R.K.A.
Projekt „Lokalne Produkty Turystyczne, Sukcesem Krainy Kwitnących Sadów” realizowany jest przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. we współpracy z lokalnymi samorządami LGD Kraina Kwitnących Sadów, dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2001- 2013.