Kolejne wieści z projektów Działaj Lokalnie: 15 listopad 2013r. to był szczególny dzień w PSP im. M.Konopnickiej w Pieczyskach. O godz. 16 z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się wieczornica, której motywem przewodnim była „Droga do wolności”. W tym dniu nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz absolwenci szkoły zebrali się w pięknie udekorowanej świetlicy, aby oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną ojczyznę.

Na stołach, przystrojonych w biało-czerwone barwy, paliły się świece, które stworzyły uroczysty nastrój pozwalający na chwilę zadumy i wzruszenia.

„Gdy pytasz mnie, czym ojczyzna jest…”

Tą piosenką powitała zgromadzonych na uroczystości absolwentka PSP w Pieczyskach – Karolina Orzechowska. Następnie w krótkiej inscenizacji wystąpili uczniowie klas II-III, po czym na scenę wstąpił poczet sztandarowy i wszyscy odśpiewali hymn szkoły. Spotkanie przebiegało w bardzo ciekawej obrazowej formie- uczniowie kl. IV-VI recytowali wiersze, śpiewali piosenki patriotyczne i żołnierskie, a jednocześnie odbywał się pokaz slajdów i krótkich filmów dokumentalnych przybliżających losy naszej ojczyzny począwszy od zaborów do 1989 roku. Mur, budowany przez uczniów w trakcie przedstawienia , przypominał najważniejsze daty w historii Polski.

Część artystyczną zakończyła Beata Tokaj piosenką „Taki kraj”.

Widzowie nagrodzili wykonawców rzęsistymi brawami ,a potem zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Cała impreza została przygotowana w związku z projektem „Biblioteka – miejsce, które łączy pokolenia”, realizowanym dzięki wsparciu finansowemu Programu „Działaj Lokalnie 2013”, organizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A przy współpracy: Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Powiatu Grójeckiego, Gminy Chynów i Partnerów.