8 czerwca 2012 roku był pracowitym dniem. Wolontariusze z gimnazjum zaprosili do współpracy przy realizacji projektu „Twórcza przestrzeń” panią Annę Chudzik – Pawlik. Pani Ania poprowadziła warsztaty rękodzielnicze wyczarowując z młodzieżą kolażowe portrety a następnie pokazała jak wykonać notes z filcu i złączyć go za pomocą ściegu prostego.
Na roboczym stole zagościły rozmaite materiały – farby akrylowe, kleje, mgiełki, tusze, maski, stemple i rozmaite czasopisma. Z zaciekawieniem oglądaliśmy notesy i artjurnale wykonane przez panią Anię. W skupieniu wysłuchaliśmy jak wykonać i od czego zacząć pracę przy kolażu, po czym zabraliśmy się za wybór własnego zdjęcia lub poszukiwania odpowiedniej inspiracji w gazecie. Każdy skrawek gazety był szalenie inspirujący, na płótnie zaczęły pomału pojawiać się pierwsze pomysły. Fryzura z kolorowych bąbelków, rogi na głowie, karnawałowa maska… Szukaliśmy też ciekawych podpisów. Kiedy stół zapełnił się ścinkami i na blejtramie powstały kompozycje, zaczęliśmy dobierać kolory tła. Najpierw dla ciekawszego efektu przykleiliśmy skrawki gazet, a potem rozsmarowaliśmy wyciśniętą z tubki farbę dodając kolejne dwa kolory. Kiedy wyschły farby, pani Ania pokazała nam jak korzystać z mgiełek, tuszy, masek, stempli a nawet folii bąbelkowej. Potem wystarczyło przykleić przygotowaną wcześniej kompozycją i gotowe. Powstały wspaniałe prace, co na każdym kroku podkreślała pani Ania komplementując młodzież za twórcze podejście do tematu. W tak miłej atmosferze czas minął bardzo szybko i zaczęli się pojawiać uczestnicy kolejnych warsztatów.
Na każdego wolontariusza czekał już przygotowany zestaw – filcowa okładka, karteczki, igła, kolorowy sznurek i wielki guzik do kompletu. Pani Ania przybliżyła zasadę szycia prostego oraz rodzaje zdobienia brzegów notesu i zabraliśmy się do dzieła. Najpierw trzeba było odmierzyć miejsca na dziurki, potem je zrobić i dopiero potem przystąpiliśmy do szycia. Nitki czasem uciekały z igły ale udało się wszystkim przymocować kartki do filcu w odpowiedni sposób, potem guzik, małe plątanko i jest! Na koniec wspólne zdjęcie przed Dworkiem na Długiej. Każdy swoje dzieło zabrał ze sobą do domu i mógł pochwalić się swoimi umiejętnościami.
Dziękujemy pani Ani za wspaniałe warsztaty i panu Andrzejowi Zarębie za udostepnienie Dworku na warsztaty.
A najlepszym komentarzem niech będzie pytanie młodzieży: „Kiedy będą następne warsztaty?”
Projekt „Twórcza przestrzeń” dofinansowany został z programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenia W.A.R.K.A.
Partnerzy Samorządowi: Gmina i Miasto Warka, Starostwo Powiatowe w Grójcu
Partnerzy Strategiczni: Prima sp. z o.o, Prima2000 sp. z o.o.
Partnerzy: Bank BGŻ, Trans- Med. Dariusz Witkowski, Jadłodajnia- Paweł Jackowski.
Dorota Macioszek