Kolejną przedstawianą przez nas Inicjatywą seniorską prowadzoną w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2010, jest projekt Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warce. Warecki UTW działa prężnie i zrzesza wszystkich seniorów starszych i młodszych spragnionych wiedzy wszelakiej. Zajmują się także rękodziełem, turystyką, sztuką i współpracą z dziećmi. Nie są także początkującymi w pozyskiwaniu i realizowaniu projektów . W ramach CWALS zrealizowali projekt „WYGODNA EKOLOGIA”.
PROJEKT „ WYGODNA EKOLOGIA”
Był realizowany przez grupę Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy do jego realizacji zaprosili dzieci, ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej.
Mówiąc szczerze metoda malowania na tkaninie była dla wszystkich nową techniką, ale jakże interesującą. Zdobywając wiedzę podczas wykładów na UTW, mamy potrzebę zdobywania wiadomości i umiejętności wciąż nowych, ale przecież wiadomo, że to tylko pretekst do bycia i innymi, wzajemnego spotykania się i wspierania .
A jak może to choć w malutki sposób wpłynąć na nasze środowisko, to tym większa przyjemność. Od wielu lat UTW pomaga dzieciom uczęszczających do naszej świetlicy i największym dla nas szczęściem jest możliwość wywołania uśmiechu i radości w tych małych istotach.
Otrzymaliśmy dotację z „INICJATYWY SENIORSKIEJ 2014”, do której przystąpiliśmy dzięki inicjatywie Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Podczas tych warsztatów poznaliśmy problemy, bazę innych seniorów działających w naszym powiecie w różnych środowiskach, uczyliśmy się siebie słuchać i dostrzegać problemy innych. Ale najbardziej naszą grupę ciągnęło do działania i dzielenia się zdobytą wiedzą w naszych miejscowościach i grupach.
Nasz projekt rozpoczęły wykłady oddzielnie dla UTW i dzieci ze świetlicy n/t – Wygodnej ekologii .
Po wykładzie bardzo czytelnym i zawierającym najważniejsze informacje –zachęcaliśmy do segregacji śmieci i dbanie o swoje środowisko.
Następnie zamówiliśmy garby, szablony, stemple oraz torby z materiały. Podczas zajęć świetlicowych dzieci same projektowały wzory na swoje torby – tworząc je na papierze kredkami ołówkowymi.
Natomiast dorośli na spotkaniu malowali swoje torby wykorzystując gotowe elementy, stemple i tworząc własne obrazy. Kilka toreb było ozdabianych szydełkowymi wzorami i kwiatami, były również wykorzystane materiały . Następnie każdy zabrał swoją torbę do domu, gdzie należało ją wyprasować przez pergamin.
Na 2 grudnia zaplanowaliśmy wspólne Andrzejki i wtedy spotkały się obie grupy, seniorzy wcześniej przygotowali smaczne kanapki, sałatki, przygotowany stół zastawiony owocami, słodyczami i ciastami zachęcał do wspólnego poczęstunku. Ale najpierw wróżby Andrzejkowe – były buty, wrzucanie grosika – aby spełniło się marzenie, były wróżby na przyszłość z wybranych balonów, wróżby z kart …
Przy wesołej muzyce wspólnie częstowaliśmy się, rozmawialiśmy i bardzo miło spędziliśmy czas.
Nasze relacje wciąż się oprawiają stajemy się wielką rodziną i choć między pokoleniami są duże różnice, cały czas uczymy się siebie i wymieniamy się doświadczeniami. Projekt nasz się zakończył – nosimy po zakupy wykonane przez nas torby – każdy zabrał ją do swojej rodziny.
A dwie wspólnie ozdobione przez dzieci- pozostały na świetlicy- służą im do codziennych zakupów.
Bardzo dziękujemy Dorocie Lenarczyk, Kasi Dubeltowicz ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A. za pomoc i cenne rady, na które zawsze możemy liczyć. Dziękujemy, że mogliśmy spotkać seniorów z naszego powiatu i wspólnie działać.”