23 sierpnia 2014r warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka po raz kolejny zaprosił miłośników turystyki na wycieczkę na trasie Niepokalanów, Nieborów Arkadia i Bolimów. Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu “Działaj Lokalnie” pt. „Turystyka łączy pokolenia”.
Rozpiętość wiekowa była duża. Ruszyli z nami młodzi i seniorki, powyżej osiemdziesiątego roku życia. Pogoda, wcześniej już zamówiona, rozpieszczała nas niezbyt wysoką temperaturą i ciepłymi promieniami słońca. Wyruszyliśmy spod PSP nr2 w Warce i po dwugodzinnej, miłej podróży dotarliśmy do Niepokalanowa. Obejrzeliśmy Panoramę Tysiąclecia i wysłuchaliśmy historii chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Po Muzeum Maksymiliana Kolbe oprowadził nas o. franciszkanin zapoznając z dziejami Niepokalanowa, Bazyliki Mniejszej, chrześcijaństwa i męczeństwa Maksymiliana Kolbe. Odwiedziliśmy również Muzeum Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie założonym w 1931r. oraz Muzeum Papieskie, gdzie zobaczyliśmy fiata 130, z którego korzystał Jan Paweł II w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979r oraz samochód –kaplica, w którym papież wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987r.
Po pałacu w Nieborowie, który od czasów powojennych pełni rolę muzeum, oprowadzał nas przewodnik z łódzkiego PTTK. Historia pałacu, którego początki sięgają XII wieku i ogrodu w stylu francuskim, jest bardzo bogata. Przewijają się tu znane wszystkim nazwiska: Nieborowscy, Radziejowscy, Lubomirscy, Ogińscy i Radziwiłłowie. W ogrodzie, w bogatym i ciekawym drzewostanie, można zobaczyć najstarszy w Polsce platan.
Przewodnik zaprosił nas również do wspaniałego ogrodu w Arkadii, założonego przez Helenę Radziwiłłową. Ogród ten, w stylu angielskim, zachwyca urodą drzewostanu, budowli z elementami sztuki antycznej i rzeźb antykizujących oraz kopii dzieł antycznych. Arcydziełem sztuki architektonicznej jest Świątynia Diany.
W drodze powrotnej zawitaliśmy do Bolimowa, znanego z długotrwałych walk z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej. W czasie I wojny przeprowadzone były w tych okolicach próby broni chemicznej z użyciem ciekłego chloru. Zawitaliśmy do dwóch pięknych świątyń i poznaliśmy ich historię. Odwiedziliśmy również okoliczny cmentarz w Huminie, na którym znajdują się prochy 1200 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w czasie wykonywanych przez siebie ataków gazowych w 1915r oraz prochy 2500 żołnierzy, z okresu drugiej wojny światowej, ekshumowanych w 1990r z Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Nasza turystyczna wyprawa dobiegła końca. Czekała nas tylko droga powrotna, którą umilił wspólny, turystyczny śpiew.
Warecki oddział PTTK już teraz zaprasza na niezrealizowaną wcześniej wędrówkę po Warce trasą questową „Historia wareckich Żydów” oraz zwiedzaniem browaru. Zbiórka 5 września na miejskim rynku o godz. 16.30. Koszt: 5 zł członkowie i 10 zł pozostali turyści.
Do zobaczenia na trasie