Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Podobnie jest w przypadku Szlaku Jabłkowego, który prężnie się rozwija i rośnie w siłę.
– Rozwój Szlaku możliwy jest dzięki zaangażowaniu obiektów członkowskich wchodzących w skład naszego unikatowego partnerstwa oraz środom zewnętrznym – mówi Marzena Pawłowska, koordynatorka Szlaku Jabłkowego w Największym Sadzie Europy.
W minionym roku udało się zrealizować projekt dofinansowany ze Środków Samorządu Województwa Mazowieckiego pn. „Szlak Jabłkowy w Największym Sadzie Europy – unikatowe atrakcje południowego Mazowsza”. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 28 000 zł.
W ramach realizacji projektu zorganizowano spotkanie integracyjno-szkoleniowe w jednym z obiektów członkowskich – Pałacu Mała Wieś. Spotkanie było adresowane do Członków Szlaku Jabłkowego oraz Partnerów. Prelegentami byli: dr Piotr Kociszewski, który przedstawił dobre przykłady sieciowania produktów oraz najlepiej rozwijające się szlaki tematyczne w Polsce oraz Barbara Tekieli – ceniona eksperta ds. turystyki kulinarnej, która opowiedziała o potrzebach turysty odwiedzającego Mazowsze. Podczas spotkania była także przestrzeń na wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów biznesowych poszczególnych Członków Szlaku.
Kolejnym etapem realizacji projektu było wydanie Ilustrowanej Mapy Szlaku Jabłkowego. Projekt graficzny opracował ceniony rysownik – Bartosz Ostrowski. Mapa przedstawiająca atrakcje Szlaku Jabłkowego na tle naszego regionu. Została rozdystrybuowana do 23 obiektów członkowskich oraz partnerów.
W ramach ww. projektu zorganizowano również Happening 700 szarlotek na 700 lecie Warki. Był to dowód włączenia się jabłkowego partnerstwa w obchody 700-lecia nadania praw miejskich Warce – jednemu z najstarszych miast na Mazowszu, jednocześnie kolebce Szlaku Jabłkowego. Podczas wydarzenia na specjalnie zorganizowanym stoisku częstowano gości porcjami szarlotki przygotowanymi przez członków Szlaku Jabłkowego oraz Partnerów. Happening spotkał się niezwykle serdecznym przyjęciem. Goście byli pod wrażeniem różnorodności przygotowanych szarlotek.
Dzięki realizacji projektu wzmocniona została współpraca pomiędzy poszczególnymi obiektami Szlaku Jabłkowego, a tym samym oferta turystyczna stała się ciekawsza i pełniejsza. Szlak Jabłkowy w Największym Sadzie Europy ma szansę stać się w pełni rozpoznawalnym szlakiem tematycznym na mapie południowego Mazowsza.
Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.