Jak buduje się partnerstwo? Jakie są jego fundamenty? Jak zaplanować inicjatywę, aby była ekologiczna i włączające. Na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy szkolenia organizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w Chlebowej Izbie w Laskach.
Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w 2023 r. uruchomiło Program Lokalnych Partnerstw Ekologicznych. Kluczem do uczestnictwa w nim była gotowość do tworzenia partnerstwa wokół wybranego przez siebie dobra wspólnego o tematyce ekologicznej. Do udziału wybrano partnerstwa:
z gminy Chynów z liderem Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Chynów
z gminy Goszczyn z liderem Koło Gospodyń Wiejskich w Goszczynie
z gminy Grójec z liderem Grójecki Ośrodek Kultury w Grójcu
W dniu 18 marca liderzy i członkowie partnerstw spotkali się na szkoleniu dot. metody animacji społeczności lokalnej na rzecz dobra wspólnego. Miejsce spotkania było nieprzypadkowe – Chlebowa Izba w Laskach k. Warki.
Dzielimy się jak chlebem…
Chleb to pewien symbol tego co pozwala nie tylko się nasycić, ale jest owocem darów natury i współpracy ludzi. Ale, by był dobry musimy dobrać odpowiedne składnik, stworzyć warunki by wyrósł i nauczyć się go wypiekać. Dlatego Stowarzyszenie W.A.R.K.A. stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń między wybranymi w ramach Programu Partnerstwami i podzieliło się doświadczeniami własnymi z Programu Lokalnych Partnerstw PAFW.
Porządkujemy wiedzę…
Na początku szkolenia uczestnicy uporządkowali wiedzę o ekologii. Czemu ekologia jest ważna, czemu powinniśmy zacząć działać z ekologią na sztandarze. Jakie działania na pewno są ekologiczne. O czym musimy pamiętać organizując ekologiczne wydarzenie/projekt. Uczestnicy mogli zaczerpnąć z wiedzy zdobytej podczas Szkoły Liderów Eko, a także poradnika „Włącz ekologię do działań lokalnych”.
Szukamy metody na partnerstwo…
Drugą częścią spotkania było zapoznanie z metodą animacji społeczności lokalnej na rzecz dobra wspólnego. Uczestnicy dowiedzieli się jakie jest 5 fundamentów tej metody tj. diagnoza społeczności lokalnej, wspólna wizja, partnerstwo, dobro wspólne i korzyści społeczne.
Podglądamy jak robią to inni…
Trzecią częścią szkolenia było poznanie dobrej praktyki działania Partnerstwa tj. Jabłkowej Warki, które powstało z inicjatywy Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Działając na terenie gminy Warka pozwoliło dzięki wspólnej energii stworzyć Zimową Odmianę na wareckim rynku, konkurs „Jabłko na widelcu”, miejsce na rynku pn.: Skrzynka kontaktowa, Jabłkowy dzień dziecka i przede wszystkim Szlak Jabłkowy. Te doświadczenia uczestnicy szkolenia mogli następnie przełożyć na swoje „podwórka” poprzez przygotowanie planów Inicjatyw Ekologicznych. W grupach rozmawiali o własnych „zielonych partnerstwach: m.in o roli poszczególnych partnerstw o planowanych działaniach, ale i ryzykach jakie mogą im towarzyszyć.
Tworzymy plany inicjatyw…
Przed uczestnikami programu teraz zadanie doprecyzowania planu Partnerskiej Inicjatywy Ekologicznej we współpracy ze Stowarzyszeniem W.A.R.K.A., a w dalszej kolejności podpisanie porozumienia na jej realizację i otrzymanie wsparcia na ten cel w wysokości 6 tys zł w ramach Programu Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Czas na jego realizację będzie od kwietnia do czerwca 2023 roku.
Działamy Eko w Stowarzyszeniu…
Program Lokalnych Partnerstw to kolejne już działanie w duchu Eko prowadzone przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Równolegle realizowane są warsztaty dla grup nieformalnych i organizacji w ramach Szkoły Liderów EKO. W 2022 roku realizowano warsztaty w ramach inicjatyw ekologicznych, a powstałe tam produkty oglądaliśmy podczas Konkursu „Ekoprodukty w grójeckim” 25 września w ramach Światowego Dnia Jabłka. Poniżej relacja z szkolenia dot. partnerstw!
Program Lokalnych Partnerstw realizowany jest w ramach projektu „Włącz się ekologią – sieć lokalnych inicjatyw ekologicznych w grójeckim” realizowanego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030 NOWEFIO – Edycja 2022