Chcemy być bardziej jak antylopy… ale co mamy jeść? Jak mamy się zorganizować? Jakie nawyki wprowadzić? A przede wszystkim kiedy możemy przyjąć, że to, co robimy jest ekologiczne? Zobaczcie relacje z kolejnych warsztatów Szkoły Liderów EKO Stowarzyszenia W.A.R.K.A.
Świat w zielonych okularach
Dzięki szkoleniom Stowarzyszenia W.A.R.K.A. dwie grupy – prawie 40 osób w lutym odkrywało, czym jest ekologia i czemu powinna być ważna. W marcu przedstawiciele grup nieformalnych, KGW i organizacji spotkali się ponownie, by przejść do działań praktycznych pod hasłem „Standardy ekologicznego działania w organizacjach w organizacjach i grupach sektora społecznego”. Podobnie jak w lutym warsztaty prowadziła Inżynier w Zielonych Okularach – czyli Małgorzata Zawilska-Rospędek. Spotkanie odbyło się w Chlebowej Izbie w Laskach.
Ekologiczne czyli jakie?
Najprościej przyjąć definicję, że są te rzeczy, działania i usługi, które są tworzone i realizowane w zgodzie z naturą. Nie tylko przyrodą, ale i naturą ludzką – pełną wartości wspólnoty, odpowiedzialności za siebie, za środowisko. Wśród gąszczu definicji, standardów i certyfikatów można się zgubić. Dla uczestników Szkoły Liderów latarnią w działaniach będą następujące idee:
Standard Lokalność – czyli kto na tym zarabia?
Szkoła Liderów to też trudne pytania np. o to, kto zarabia? Uczestnicy wspólnie zgodzili się, że warto pozwolić zarabiać sąsiadom, członkom naszej społeczności, jeśli tylko spełniają nasze wymagania co do jakości produktów i usług. Jeśli pieniądze zostaną w sąsiedztwie, dzięki temu społeczność będzie mogła się rozwijać. Lokalność to ważny standard ekologicznego działania.
Standard – nasze organizacje
Czy jest coś, co uczestnicy mogą zacząć wdrażać w swoich organizacjach? Na początek warto wprowadzić kilka małych zmian:
- Miejsce spotkań: jak najbliżej uczestników, żeby ograniczyć podróże
- Minimalizujemy wydruki – jeśli musimy drukować dokumenty, to dwustronnie. Czasem… 2 strony na kartkę też można
- Czy musimy rozdawać ulotki?
- Jednostronnie zadrukowany papier do wykorzystania jako brudnopisy
Ekologiczne działania
Od czego zatem zacząć? Jakie działania możemy realizować? Wśród pomysłów pojawiały się:
To przykłady takich działań, które mogą łączyć mieszkańców, sąsiadów albo grupy w realizacji działań ekologicznych i wprowadzać zmianę, pokazywać i uświadamiać. A co możemy my? Sami jako jednostki? Możemy kupować prosto od rolnika, możemy tworzyć małe ogródki warzywne. Możemy zmieniać naszą dietę.
Kolorowe i smaczne – czyli ekologia na talerzu
Uczestnicy warsztatów wspólnie zmierzyli się z kilkoma przepisami na dania wegańskie. Powstał smalec z fasoli ze śliwką suszoną, pesto z liści rzodkiewki czy paprykowa pasta słonecznikowa. A w połączeniu z prawdziwym chlebem z Chlebowej Izby w Laskach okazało się, że jest nie tylko kolorowo, ale i smacznie. Zachęcamy Was do spróbowania tych przepisów, które zaczerpnęliśmy ze stron „Jadłonomii”.
Czy piknik może być eko?
Piknik to super narzędzie do edukacji, uświadamiania i pokazywania innego podejścia. Jakie działania mogą się tu pojawić? Po pierwsze wszystkie te, które ograniczają konsumpcję – kawiarenki naprawcze, wymiany ubrań i rzeczy, wyprzedaże garażowe. Pojawia się tutaj też pojęcie upcyklingu, czyli „przedłużania życia rzeczy”. Po drugie sadzenie roślin, drzew np. las kieszonkowy (film ) i wyjście w na łono natury – spacery, gry i zabawy plenerowe. Po trzecie to, co najważniejsze: wspólnie dbamy o naszą wspólną przestrzeń – odnawianie zaniedbanych miejsc, które mogą służyć mieszkańcom i tworzenie tam zielonych zakątków. Sprawdzą się też mniejsze działania jak warsztaty kulinarne czy wyplatania wianków.
O czym warto pamiętać?
Przygotowane wydarzenie czy to piknik czy warsztaty będę wtedy ekologiczne, jeśli od początku do końca tak je zaplanujemy (treść spotkania, materiały, poczęstunek po transport i zebrane śmieci). Całość ma nie tylko nie szkodzić środowisku, ale po prostu o nie dbać. Poniżej kilka przykładów o czym pamiętać.
Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za uczestników warsztatów Szkoły Liderów, by energia i pomysły, które zdobyli podczas tych spotkań pozwoliły im włączyć swoje społeczności do działań ekologicznych. Na naszych stronach będziemy dzielić się działaniami przygotowanymi przez Lokalne Partnerstwa Ekologiczne, które korzystają z tej wiedzy i właśnie tworzą pomysły na swoje Inicjatywy.
Szkoła Liderów Eko realizowana jest w ramach projektu „Włącz się ekologią – sieć lokalnych inicjatyw ekologicznych w grójeckim” realizowanego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030 NOWEFIO – Edycja 2022