Stowarzyszenie W.A.R.K.A. od kilku lat wspiera lokalne działania. Pomaga nie tylko finansowo poprzez Konkurs Grantowy „Działaj Lokalnie”, ale także organizuje szkolenia, konkursy i inne akcje wspierające rozwój lokalny poprzez wspieranie tych, którzy chcą czegoś więcej dla swoich społeczności. Poprzez stały kontakt z przedstawicielami organizacji pozarządowych, wiemy jakie są ich problemy, marzenia i plany – dlatego inspirujemy do działania i jednocześnie pomagamy działać, również poprzez pomoc w zdobyciu dodatkowych środków finansowych – mówi Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A..
Jedną z form wsparcia jakie udziela Stowarzyszenie W.A.R.K.A. jest współpraca z aktywnymi grupami nieformalnymi i organizacjami przy pozyskiwaniu środków. Stowarzyszenie wykorzystuje swoje doświadczenie w: realizacji projektów, poszukiwaniu środków w poza lokalnych Konkursach Grantowych, zaplecze infrastrukturalne i kapitał społeczny – dzięki temu pomaga przekuć wspaniałe pomysły liderów lokalnych na wnioski o dotacje. W ten sposób ostatnio udało się wspólnie Stowarzyszeniu W.A.R.K.A. i Zespołowi Folklorystycznemu Ziemi Grójeckiej pozyskać środki na projekt „Z przeszłością w przyszłość” tj. organizację obozu muzycznego 40 osobowej grupy dzieci z gminy Chynów i okolic. Dzięki pozyskaniu środków zarówno z Funduszy Europejskich jak i Województwa Mazowieckiego dzieci będą odpoczywać i zdobywać umiejętności wokalno-instrumentalne oraz taneczne przez 2 tygodnie w pięknej okolicy Nowego Sącza. Jednocześnie projekt ten zaofiarowała się wesprzeć Gmina Chynów przeznaczając środki na wydanie płyty będącej efektem wakacyjnych warsztatów.
Kolejnym przykładem współpracy było złożenie przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. wniosku do Urzędu Wojewódzkiego na projekt którego autorem jest Klub Seniora z Chynowa. Dzięki temu udało się pozyskać dofinansowanie na szereg działań aktywizujących osoby starsze. Odbędą się m.in. warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, festiwal śpiewaczy i cykl spotkań integracyjnych w ramach projektu „Seniorzy z Kulturą”. Obecnie na ocenę czeka również projekt złożony do Funduszy Unijnych – napisany we współpracy z Kołem Teatralnym MASKA w Sielcu na warsztaty teatralne i przygotowanie spektaklu.
Taka forma współpracy jest potrzebna w szczególności lokalnym grupom nieformalnym, które mają trudności przy aplikowaniu ze względu na brak osobowości prawnej. Uruchomione od połowy sierpnia Powiatowego Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej w Grójcu, gdzie będzie można skorzystać z pomocy konsultanta i ekspertów, pozwoli rozwinąć tę formę i spowoduje jeszcze bardziej efektywne pozyskiwanie środków zewnętrznych dla społeczności powiatu grójeckiego – podkreśla Andrzej Zaręba.
Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej www.stowarzyszeniewarka.pl i kontaktu warka@stowarzyszeniewarka.pl