Warsztaty fotograficzne, czytanie dzieciom, kursy dla seniorów, wspólne pieczenie posiłków, propozycje aktywnego spędzenia czasu wolnego- to wszystko i jeszcze więcej dostępne wraz z VII edycją Działaj Lokalnie.
Wszystko zaczęło się 21 maja w Hotelu pod Lasem w Chynowie, który był darczyńcą niniejszej imprezy. Gdy tylko sala została zapełniona nastąpiło uroczyste wręczenie umów oraz certyfikatów dla 18 Grantobiorców w tegorocznej Edycji Działaj Lokalnie. Na uroczystości zjawili przedstawiciele samorządów oraz partnerzy biznesowi. Warto wspomnieć, że do tej pory na terenie powiatu grójeckiego zrealizowanych zostało 147 projektów na łączną kwotę 490tys.zł.
Część projektów już ruszyła. Pozostałe ruszą już niebawem.
W tym momencie realizowanych jest 16 projektów. Oto krótki opis:
1. Twórcza Przestrzeń – realizowany przez Szkolne Koło Wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum nr 1 w Warce- Głównym celem projektu jest promowanie działań wolontariuszy w środowisku lokalnym i uzmysłowienie dorosłym wartości jaką niesie „wolontariat” poprzez organizację licznych warsztatów m.in. z fotografowania, szycia notesów, filcowania na mokro, teatralnych, organizację Akademii Umiejętności pod chmurką.
2. My i Wy – Razem możemy więcej – realizowany przez Grupę rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej w Michałowie. Celem projektu jest integracja mieszkańców dwóch wsi lezących obok siebie Brankowa i Michałowa poprzez wspólne. zajęcia m.in. z aerobiku, rajd pieszy, wycieczkę rowerową i festyn rodzinny.
3. Bezpieczny dom – bezpieczna okolica – realizowany przez Uczniowski Klub Sportowy ISKRA Przy Publicznej Szkole Podstawowej W Zbroszy Dużej. Celem projektu jest zwiększanie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży poprzez m.in. szkolenia o zagrożeniach, z udzielania pierwszej pomocy, zachęcenie do noszenia odblasków.
4. Kuchnia Polska wczoraj i dziś –realizowany przez Szkolny Uniwersytet Ludowy przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu. W ramach projektu odbędą się spotkania poświęcone wspólnemu biesiadowaniu i celebrowaniu posiłków oraz warsztatom kulinarnym o charakterze edukacyjnym.
5. Chcemy tchnąć ducha przyjaźni w naszą małą społeczność wiejską – realizowany przez Grupę mieszkańców wsi Rytomoczydła. Celem projektu jest zwiększenie możliwości integracji mieszkańców wsi Rytomoczydła poprzez ich aktywizację wokół dobra wspólnego jakim jest miejsce do zabaw i wypoczynku.
6. My… Wy… Oni… Poznajmy się – nie bądźmy anonimowi – realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Biedronki” przy ZSS w Grójcu. Celem głównym projektu jest aktywizacja rodziców osób niepełnosprawnych w życie Zespołu Szkół Specjalnych, a także integracja ze środowiskiem wolontariuszy oraz aktywne spędzanie wolnego czasu ze swoimi dziećmi podczas wspólnej imprezy.
7. Klub GARDEROBA – okolicy ozdoba – realizowany przez Koło Teatralne MASKA przy Publicznej Szkole Podstawowej w Sielcu. W ramach projektu zostanie utworzony klub Garderoba, który umożliwi rozwój i profesjonalizację Koła Teatralnego Maska poprzez stworzenie zaplecza do wystawiania sztuk teatralnych
8. Witajcie w naszej bajce –realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Gminy Goszczyn. Celem jest integracja mieszkańców wsi Bądków wokół działań Niepublicznego Przedszkola w Bądkowie przy realizacji przedstawienia przez najmłodsze dzieci.
9. Zdrowie od kuchni – realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chynów Promotor. Celem projektu jest poprawa zdrowia, aktywności fizycznej mieszkańców wsi Sułkowice i okolicznych miejscowości poprzez spotkania z dietetykiem, nordic walking i zajęcia z aerobiku.
10. Piramida marzeń – realizowany przez Zespół teatralny „Capitalle” przy Gminnym Domu Kultury w Chynowie. Celem projektu jest rozwój utalentowanej młodzieży z Gminy Chynów poprzez realizację spektakli teatralnych
11. „Bez tradycji nie ma kultury” 5 lecie Zespołu Folklorystycznego Ziemi Grójeckiej – realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej „ANIMATOR“. Projekt polega na aktywizowaniu społeczności lokalnej wokół działań upowszechniających folklor poprzez zajęcia rękodzielnicze, muzyczne, Święto Kultury Regionalnej połączone z 5 leciem Zespołu oraz akcje promocyjne Zespołu na imprezach powiatowych
12. Rozwijamy artystyczne talenty – realizowany przez Grupę z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Głównym celem projektu jest rozwój działalności koła teatralnego poprzez przygotowanie przedstawienia teatralnego
13. Żyję zdrowo-bo sportowo – realizowany przez Grupę z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pieczyskach. W ramach projektu powstanie boisko sportowe przy szkole.
14. „Trzymaj formę”, czyli żyj zdrowo na sportowo – realizowany przez Grupę z Publicznej Szkoła Podstawowej w Budziszynku. W ramach projektu rozwijane będzie wśród dzieci i mieszkańców zainteresowanie sportem przez m.in. konkursy o tematyce Euro 2012, wycieczkę na Stadion Narodowy i do Muzeum Sportu, wywiady z mieszkańcami na temat dyscyplin sportu uprawianych przez starszych mieszkańców.
15. Wesołe jest życie seniora – z Biblioteką – realizowany przez Wypożyczalnię dla Dorosłych Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu. Celem projektu jest aktywizacja seniorów poprzez m.in. edukację czytelniczą i teatralną, zajęcia sportowe, wycieczki krajoznawcze, czytanie bajek dzieciom w przedszkolu, warsztaty komputerowe.
16. Stara Warka wieś z długą historią – realizowany przez Grupę na rzecz rozwoju Wsi Stara Warka. Celem projektu jest upowszechnienie wśród mieszkańców Starej Warki, części mieszkańców gminy Warka, turystów odwiedzających okolicę, historii wsi i wiedzy o miejscach ściśle związanych z przeszłością, poprzez napisanie książki.
17. Z seniorami na Start- projekt realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Centrum Sportu i Rekreacji. Celem projektu jest integracja pokoleniowa seniorów z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej. Seniorzy w ramach projektu nauczą się obsługi komputera, oraz przekażą swoją wiedzę dzieciom jak szydełkować, oraz wspólnie będą wypiekać smakołyki.
18. 45+ letni, czyli projekt realizowany przez osoby 45+. Projekt, który na celu ma naukę na kolę garncarskim osób po 45 roku życia.
Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy oraz do aktywnego spędzenia wolnego czasu.
Dotacje „Działaj Lokalnie” przyznawane są ze środków zgromadzonych przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A – połowa pochodzi z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i połowa ze źródeł lokalnych: samorządu Powiatu Grójeckiego, Chynowa, Goszczyna, Jasieńca i Warki, lokalnego biznesu oraz 1% podatku przekazanego przez lokalną społeczność Stowarzyszeniu W.A.R.K.A.
Partnerzy Samorządowi:
Gmina i Miasto Warka, Gmina Jasieniec, Gmina Goszczyn, Gmina Chynów,
Starostwo Powiatowe w Grójcu
Partnerzy Biznesowi:
PRIMA Sp. z o.o, PRIMA2000 Sp. z o.o, JCatering.pl Jadłodajnia- Paweł Jackowski, TRANS-MED DARIUSZ WITKOWSKI, BANK BGŻ, Fabryka Reklam, PBM TUSK DEVELOPMENT sp. z o.o, ABAKUS, AUTO-KURS Andrzej Majewski, EURODOM Avans Arkadiusz Dębowski, FreshMazovia, MCMS, Zajazd na Winiarach, NewSeed, Foto S&R, Poseł RP Czesław Czechyra, Poseł RP Radosław Witkowski.
Anna Gajewska
Koordynator Działaj Lokalnie