W okresie luty – wrzesień tego roku w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – „Działanie 9.5 – oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich” odbył się projekt „Z przeszłością w przyszłość”. Realizował go Zespół Folklorystyczny Ziemi Grójeckiej dzięki dotacji unijnej pozyskanej przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.. 40 osobowa grupa dzieci i młodzieży dzięki projektowi wyjechała na wypoczynkowy obóz z warsztatami folklorystycznymi.
Pierwszym etapem projektu były spotkania, w ramach których dzieci i młodzież z gminy Chynów zapoznawały się z dorobkiem Zespołu Folklorystycznego Ziemi Grójeckiej. Lubiący śpiew, taniec, wypoczynek, wspólne przebywanie mogli poznać czym jest folklor, zobaczyć jak ciekawe jest granie na dawnych instrumentach lub zapoznać się z zapomnianymi pieśniami ludowymi. Kolejne miesiące to intensywne przygotowania do zorganizowania obozu, w którym mogły wziąć udział dzieci i młodzież z terenu gminy Chynów. Niełatwa to praca – należało poszukać atrakcyjnego miejsca wypoczynku, zatrudnić specjalistów do prowadzenia warsztatów, zorganizować dojazd na miejsce, zaplanować dzień po dniu cały obóz – atrakcje, wycieczki, zajęcia – by dzieci i młodzież wypoczęła, zdobyła nowe umiejętności i miała niepowtarzalne wspomnienia.
Udało się! 12 lipca 40 osobowa grupa dzieci i młodzieży odjechała sprzed Gimnazjum w Chynowie. Celem był Nowy Sącz. Okolica przepiękna, góry, lasy… ale nie zabrakło tego, co dzieciaki lubią najbardziej – basen, kino, koncerty. Celowo termin obozu został dobrany tak aby uczestnicy mogli wziąć udział w „Święcie Dzieci Gór”. To już 18-ta edycja tego Festiwalu zorganizowana przez Małopolskie Centrum Kultury. W całej swej historii impreza, budująca wzajemne kontakty oraz kultywująca przyjaźń to prawie 8,5 tys. uczestników z 54 krajów. W tym roku zaproszono dziecięce zespoły regionalne z Turcji, Indonezji, Armenii, Indii, Kraju Ałtajskiego oraz Bułgarii. Zespołom z zagranicy towarzyszyły polskie zespoły regionalne kultywujące folklor min. lachowski, spiski, gorczański, żywiecki i babiogórski. Dzieci z Chynowa i okolic miały zatem możliwość integracji również z innymi folklorystycznymi grupami z Polski ale także zza granicy!
W trakcie obozu jego uczestnicy brali udział w dwojakiego rodzaju zajęciach: warsztatach wokalno-instrumentalnych oraz tanecznych. Dzięki tym warsztatom uczestnicy zgłębili wiedzę dotyczącą techniki gry na instrumentach ludowych takich jak basetla, cymbały, lira korbowa czy bębenek. Opanowali również umiejętności w zakresie wykonywania tanecznych zabaw mazowieckich. Młodsze dzieci doskonale bawiły się przy nauce takich zabaw jak „Szewczyk”, „Rolnik”, „Nad wodą”, „Łabędzie” czy „Cebulka”. Dzieci i młodzież poznali takie tańce jak polka, oberek, drabant, klapok, koza. Uczestnicy obozu uczyli się również pięknych pieśni z Grójecczyzny . To wyjątkowo cenne, gdyż niewiele jest osób, które znają pochodzące z naszego regionu pieśni ludowe.
Uczestnicy obozu pochwalić się mogli zdobytymi umiejętnościami podczas dożynek powiatowych w Lewiczynie. Dzięki uprzejmości proboszcza Chynowskiej parafii – przed tamtejszym kościołem 19 września odbyło się podsumowania projektu. Zaprezentowano program pt. „Pieśni i tańce Ziemi Grójeckiej”. Zgromadzona licznie publiczność gorąco oklaskiwała występy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał uroczysty certyfikat uprawniający do kontynuacji nauki w Zespole Folklorystycznym Ziemi Grójeckiej. Po koncercie na wszystkich czekał smaczny poczęstunek
i dodatkowa niespodzianka – przejazd wiejskim wozem – powoził „chynowski farmer” – pan Tadeusz Rozum.
Zespół Folklorystyczny Ziemi Grójeckiej i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. składają podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację projektu i przyczynili się do jego sukcesu. Dziękujemy!
Wszystkich, którzy chcieliby wspomóc Zespół w jego działaniach prosimy o kontakt z koordynatorem – Moniką Górniewicz – tel. 607 821 474
„To jest właśnie sedno naszego działania jako organizacji pozarządowej, której misją jest wspieranie innych aktywnych środowisk. Mając doświadczenie w pozyskiwaniu zewnętrznych dotacji chcemy pomagać w rozwijaniu wartościowych inicjatyw oraz budowaniu aktywnych społeczności. Razem, wykorzystując atuty obu stron staramy się pozytywnie wpływać na rozwój naszej małej Ojczyzny jaką jest nasza wioska, miasteczko, gmina czy powiat…” – Andrzej Zaręba (Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A.)
Projekt „Z przeszłością w przyszłość” zrealizowany został z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego.