Czy brudząc sobie ręce można być ekologicznym? Czy drobne gesty mogą zmienić naszą okolicę i planetę? Jak zamknąć las w słoiku? Na te i inne pytania odpowiedzi szukała Ochotnicza Straż Pożarna w Goszczynie dzięki funduszom Stowarzyszenia W.A.R.K.A. w ramach ścieżki Działaj Lokalnie i Ekologicznie.
Wielu młodym ludziom dbanie o ekologie kojarzy się z czymś mozolnym, wymagającym poświęceń i posiadania mnóstwa wolnego czasu. Nie ma się co dziwić, jeśli dla większości ekologia kojarzy się akcjami protestacyjnymi na rzecz obrony praw zwierząt i ekologii. Jak zatem zachęcić i uświadomić młodą społeczność, że działania na rzecz ochrony środowiska to także niewielkie zmiany nawyków?
W Goszczynie postanowili zacząć od pracy z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Z sukcesem napisali projekt „Pobrudź sobie rączki” do Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Od października do listopada mogli pokazywać dzieciom i młodzieży, że mogą pomagać nie tylko gasząc i ratując, ale przede wszystkim edukując.
W projekcie udział wzięło 40 osób z Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, włączyły się też aktywie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Polegał na organizacji spotkań warsztatowych i edukacyjnych dla grupy młodzieży oraz akcji „transhchallenge” realizowanej na terenie Goszczyna i promowanej w mediach społecznościowych.
Koło Gospodyń Wiejskich z Goszczyna przygotowało dla młodzieży dwa warsztaty o tematyce ekologii w gospodarstwie domowym, recyclingu, ograniczenia nadmiernej konsumpcji aktywnego spędzania czasu, poznawania najbliższej okolicy. Młodzieżowa drużyna wzięła udział także w warsztacie podczas, którego tworzyli lasu w słoiku. Do ich powstania wykorzystano m.in. znalezione na spacerze szyszki, kasztany, żołędzie i patyki.
By edukacja była skuteczna w młodzież przy wsparciu dorosłych przeszła do działań w terenie. Włączyła się do ogólnoświatowej akcji „trashchallenge. W jej ramach wspólnie sprzątali rowy i pobocza wzdłuż ul. Dylewskiej w Goszczynie oraz ul. Rynek i placu wokół remizy OSP. Zgodnie z zasadami akcji nominację otrzymała grupa MDP z Lewiczyna. A specjalnie podziękowania organizatorzy skierowali do sklepu Dziuboland w Goszczynie (PPHU AGROSAD), który zapłacił za wywóz zebranych śmieci.
Jaką wiedzę zdobyli młodzi? Oto kilka przykładów o których warto, abyśmy wszyscy pamiętali.
- Wyłączanie świateł i urządzeń mulitmedialnych, w tym także wyjmowanie z gniazdek elektrycznych ładowarek i zasilaczy komputera
- Segregowanie odpadów
- Zachęcenie do spędzania czasu na świeżym powietrzu- a także chwalenia się tym w mediach społecznościowych, z wykorzystaniem odpowiednich #
Zachęcamy wszystkich do zmieniania świata tymi drobnymi nawykami!
Ekologiczna ścieżka tematyczna konkursu obejmuje tak jak w standardowym Działaj Lokalnie działania na terenie 5 gmin: Warka, Jasieniec, Grójec, Chynów oraz Goszczyn. Wybrane projekty były realizowane przez 2 m-ce tj. do końca listopada. W 2022 roku wybrano do realizacji dwa projekty z gminy Warka i jeden projekt z gminy Goszczyn, każdy w kwocie 3 tys. zł.
Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach ścieżki tematycznej „Działaj lokalnie i ekologicznie”.