„Przez gotowanie lepsze poznanie” – to nazwa projektu zrealizowanego przez Gospodynie działające przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi, w ramach którego zostało zorganizowane Święto Kultury Regionalnej. Impreza odbyła się 4 października 2015 r.(niedziela) na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi.
Przygotowania do Święta Kultury Regionalnej zaczęły się już w piątek, kiedy to gospodynie z Nowej Wsi spotkały się w okolicznej remizie, aby wspólnie przygotować wiele smakowitych potraw na niedzielną imprezę. Przygotowania trwały także przez całą sobotę – smażeniu, gotowaniu i pieczeniu nie było końca. W niedzielę skoro świt Panie udały się na plac szkolny aby przygotować swoje stoisko, na którym po południu miało pojawić się pełno pyszności. Stoisko przybrane zostało świeżymi kwiatami, ziołami i leśnymi wrzosami.
Gospodynie aby wyróżnić się z tłumu postanowiły ubrać jednakowe białe bluzki, ciemne spodnie i piękne błękitne chusty w kwiaty, dzięki czemu dodatkowo zwracały uwagę przybyłych gości na siebie i swoje stoisko.
Podczas niespełna dwóch dni Gospodyniom z Nowej Wsi udało się przygotować następujące potrawy: cepeliny ze skwareczkami i z surówką, które okazały się przebojem kulinarnym całej imprezy, barszczyk czerwony z krokietami, kapustę z grochem + chlebek(własnego wypieku), gofry na różne sposoby a także dżemy z truskawek i borówek. Pomimo iż był to ich debiut na tego typu imprezie, świetnie sobie poradziły z tym zadaniem – czego dowodem było puste stoisko – znak, że wszystkim przybyłym gościom smakowały potrawy przez nie przygotowane.
Na Święcie Kultury Regionalnej pojawiło się bardzo dużo gości, zarówno miejscowych jak i przyjezdnych. Tego dnia pogoda dopisała organizatorom – było słonecznie i ciepło, panowała miła atmosfera, a wszyscy wokół byli bardzo życzliwi. Podczas imprezy swoje stoiska zaprezentowały także: Stowarzyszenie na rzecz rozwoju aktywności lokalnej ANIMATOR i Zespół Szkolno-Przedszkolny. Pomimo obecności 3 stoisk, każde z nich miało jednak odrębne, zupełnie od siebie różne menu, więc przybyli goście mieli w czym wybierać.
W trakcie trwania imprezy miał miejsce przegląd piosenek ludowych, większość wykonawców stanowiły grupy dzieci, nawet w wieku przedszkolnym. Po wręczeniu nagród za udział w przeglądzie piosenek ludowych, wystąpiła kapela ludowa, która do końca trwania imprezy przygrywała gościom do tańca na „dechach”.
Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A” oraz Lokalnych Partnerów.