Inicjatywy Naszych Seniorów
Szczęśliwa trzynastka – tak można określić 13 grup, które w tym roku zrealizowały swoje oddolne przedsięwzięcia. Inicjatywy Senioralne to małe projekty, wykreowane przez seniorów i przez nich zrealizowane. Na ten cel pozyskały wsparcie finansowe ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A. z dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Poniżej prezentujemy informacje dotyczące tego co działo się do końca października. Znajdziesz tu wiele ciekawych pomysłów i przykładów na spędzanie wolnego czasu. Zachęcamy do czerpania inspiracji.
Klub Seniora „Marzycielki” z Sielca – „Szyjemy na miarę naszych potrzeb”
Klub „Marzycielki” powstał w Sielcu (gm. Goszczyn) w 2018 roku. Jego członkowie za cel postawili sobie integrację, czego wynikiem będzie bardziej skuteczne, wspólne działanie. Seniorki postanowiły do tego celu wykorzystać warsztaty krawieckie, na których szyły rzeczy użytkowe takie jak: torby ekologiczne, fartuchy kuchenne i realizowały pomysły na nadanie drugiego życia starym ubraniom. Uszyły także stroje identyfikujące członków grupy. Wspólna praca i jednakowy ubiór, w którym seniorki będą mogły występować m.in. na lokalnych imprezach, zacieśni poczucie wspólnoty w młodej grupie.
Złota Jesień – Jasieniecki Klub Seniora – „Robótki ręczne i taniec towarzyski dla seniorów”
„Złota Jesień” z Jasieńca postanowiła zainteresować osoby starsze sztuką. Dlatego przedmiotem organizowanych zajęć były zajęcia rękodzielnicze, podczas których wykonane zostały ozdoby i dekoracje. Odbyły się także zajęcia nauki tańca towarzyskiego. Grupa poprzez realizację projektu chciała umocnić relacje pomiędzy członkami oraz zaaktywizować osoby, które do tej pory nie miały okazji by wykazać się w działalności społecznej.
Młodzi Duchem z Michalczewa – „Michalczew pierogami stoi”
Kulinaria łączą, dlatego Grupa „Młodzi Duchem” chciała wrócić tym tematem do tradycji wspólnych spotkań kobiet we wsi. Podczas warsztatów panie wymieniały się doświadczeniami na przygotowanie pierogów, bo przecież co dom to inny smak… Finał zmagań pierogowych odbył się podczas Wiejskiego Pikniku w Michalczewie, gdzie można było spróbować wyrobów seniorek z Michalczewa.
Starówka Stara Warka – „Galeria Starówka – Stara Warka”
Starówka wskazywałaby na starość, ale grupa ze Starej Warki ma niespełna pół roku. Dlatego, aby się zintegrować postanowiła oprzeć swój projekt o to co ich łączy, tj. o historię swojej miejscowości. W tym celu stworzyli galerię zdjęć historii wsi Stara Warka. Wystawa przedstawia zarówno dawne dzieje, jak i współczesne wydarzenia. Finałem działań było uroczyste otwarcie, na którym praca seniorów została przedstawiona lokalnej społeczności.
Słodkie Babeczki Watraszew – „Nie siedź w domu, wędruj z nami, ze Słodkimi Babeczkami”
Słodycz rozlała się w Watraszewie, kiedy to grupa pod nazwą „Słodkie Babeczki” przystąpiła do działania. Członkowie grupy stworzyli dla seniorów przestrzeń przyjazną osobom starszym z rodzimej miejscowości. Emerytura to czas, by powrócić do pasji, na których realizację nie było wcześniej czasu. Dlatego projekt polegał na organizacji zajęć takich jak: rysowanie, deklamowanie wierszy, nauka tańca, śpiewanie piosenek czy prace manualne. Każdy z uczestników miał wpływ na wybór interesującego dla siebie zajęcia, bo chodziło o to, aby lepiej się poznać i polubić.
Kwitnąca Jabłoń Konary – „Ocalmy od zapomnienia”
Kwitnąca Jabłoń zakwitła w Konarach w tym roku w postaci nowej grupy senioralnej. Około 20 osób spotyka się regularnie w szkole podstawowej. Grupa angażuje coraz więcej osób, dlatego postawiła w niniejszej inicjatywie na to, co łączy starszych ludzi, a więc wspomnienia. Seniorzy zachęcili mieszkańców Konar do zebrania zdjęćć z czasów szkolnych. Ponadto w ramach warsztatów florystycznych grupa zrobiła własnoręcznie wiązanki, które zaniosła na groby nauczycieli i kolegów.
Złota Reneta Ostrołęka – „Integracja z seniorami spoza naszej grupy”
Ostrołęcka grupa działa prężnie od kilku lat, dlatego postanowiła dotrzeć do niezrzeszonych osób starszych z Ostrołęki i okolic i zaprosiła ich do włączenia się w szeregi klubu. Pomysłem na zaangażowanie nowych osób było przygotowanie spotkania, na którym goście dostali małe prezenty w postaci słodkości i rękodzieła wykonanego przez członków klubu. Rękodzieło zostało wykonane techniką origami podczas warsztatów poprowadzonych przez jedną z członkiń klubu.
Stowarzyszenie Seniorów PoKUSa – „Haft wstążeczkowy”
Stowarzyszenie Seniorów PoKUSa pragnęło zachęcić nowych seniorów z terenu gminy Jasieniec, w tym podopiecznych GOPS, do spotkań i wzajemnej współpracy w nowej siedzibie klubu. Jednym ze sposobów na tę aktywizację były ciekawe zajęcia rękodzielnicze – warsztaty haftu wstążeczkowego. Na zakończenie odbyło się spotkanie z lokalnym samorządem, gdzie zostały zaprezentowane wykonane prace.
Grupa Seniorzy Preferują Aktywność SPA Bończa – „Wszystko gra”
Grupa SPA, jak sama nazwa wskazuje, preferuje aktywność. Tym razem było to doskonalenie umiejętności teatralnych. Seniorzy mają już na swoim koncie kilka występów. Inicjatywa polegała na: rozszerzeniu zespołu teatralnego o nowe osoby starsze oraz przygotowaniu nowego przedstawienia z profesjonalną scenografią i kostiumami, które zostały przygotowane przy niewielkim wsparciu krawcowej.
Michałowskie Poziomki – „Seniorzy dla seniorów”
Celem inicjatywy było udoskonalenie miejsca przyjaznego seniorom w Michałowie. Plac przy kaplicy w Michałowie został wzbogacony o nowe ławeczki senioralne oraz krzewy. W prace zaangażowani byli zarówno seniorzy, jak i członkowie lokalnej społeczności. Prace polegały na przygotowaniu gruntu, wykoszeniu trawy, posadzeniu krzewów i ustawieniu ławek.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce – „Teatr moja pasja”
UTW nie tylko słucha wykładów, ale także sam podejmuje ciekawe wyzwania artystyczne. Poprzez realizację inicjatywy członkowie grupy zachęcili seniorów do aktywnego spędzania czasu oraz realizacji swoich pasji i zainteresowań twórczych. Uczestnicy Uniwersytetu zaprosili starsze osoby samotne do udziału w teatroterapii. W ramach inicjatywy powstała grupa teatralna KOFEINA, która zaprezentowała specjalnie opracowany spektakl dla najstarszych mieszkańców Warki i okolic.
Klub Emeryta „Pełnia Życia” z Chynowa – „Chynowska nuta – otwarte warsztaty wokalne”
Mocną stroną chynowskiej grupy „Pełnia Życia” jest śpiew. Dlatego członkowie wykorzystali swój atut do wzajemnej integracji i rozszerzania działalności. Nie bez powodu zorganizowali zatem otwarte warsztaty wokalne dla seniorów. Zwieńczeniem pracy nad głosem i możliwością zaprezentowania swoich umiejętności byłe Koncert Piosenki Senioralnej, na który „Pełnia Życia” zaprosiła zarówno samotne osoby starsze, jak i grupy senioralne z powiatu grójeckiego.
Klub Seniora „Czerwone Jabłuszko” przy OSP Nowa Wieś – „Wydajemy Głos Seniora oraz folder Atrakcje Nowej Wsi i okolicy”
Inicjatywa Czerwonych Jabłuszek polegała na kontynuacji redagowania i wydawania lokalnej gazety „Głos Seniora”. Ubiegłoroczna inicjatywa spotkała się z aprobatą nie tylko środowiska seniorów, ale także mieszkańców Nowej Wsi i okolic. Grupa zaangażowała do zespołu redakcji nowe osoby oraz poszerzyła gazetę o nowe rubryki. Ponadto nowowiejscy seniorzy wydali folder „Atrakcje Nowej Wsi i okolic”, który stał się sposobem na promocję regionu. W ten sposób grupa senioralna kształtuje przestrzeń przyjazną osobom starszym i wzmacnia działania prospołeczne mieszkańców.