Dużymi krokami zbliża się zima, ale w wykonaniu naszych seniorów, ten ostatni czas to środek lata. Gorączkowe przygotowania, rozgrzane ręce do pracy i serce do dzielenia się z innymi czasem, wiedzą i pomysłami. Za nami inicjatywy senioralne 2020. Nic nie było w stanie przeszkodzić seniorom w aktywnym spędzeniu jesieni- ani pandemia, ani czasowe zamknięcia klubów, ani pogoda ani szybko uciekający czas na realizację działań. Co udało się zdziałać? O tym zdjęć i słów kilka.
Czy udało się zbudować pozytywne postrzeganie seniorów poprzez samych siebie, w grupie senioralnej lub w społeczności lokalnej, oceńcie Państwo sami. My jako Stowarzyszenie W.A.R.K.A jesteśmy bardzo dumni, że udało się zrealizować aż 17 inicjatyw senioralnych w 2020r. w powiecie grójeckim! W różnego rodzaju spotkania, warsztatach czy pracach w domu uczestniczyło około 350 seniorów!
OPISY PROJEKTÓW do AKTYWNEGO SENIORA:
Klub Seniora „Młodzi Duchem” z Michalczewa – Seniorzy wśród nas
Samodzielnie wykonane świece, uszyte obrusy i pełne naczynia jedzenia – to symbole i znaki tego, że Seniorzy z Michalczewa potrafią i chcą być widoczni w swojej społeczności, a przede wszystkim aktywnie i wspólnie spędzają czas.
Klub Seniora „PoKUSa” – Twórcza integracja siłą seniora
Seniorki wzięły sprawy w swoje ręce i stworzyły własne donice cementowe. Ale to nie wszystko, bo w PoKUsie aż roi się od pięknych rzeczy wytworzonych podczas 5 warsztatów rękodzielniczych. Powstały jabłuszka z gliny, dekoracje w szklanej kuli, bombki świąteczne oraz ramki z muszelek. Seniorzy zadbali nie tylko o sprawność ciała, ale i o ducha, tworząc niepowtarzany klimat spotkań.
„STARÓWKA” Stara Warka – Dwa lata za nami uwiecznione zdjęciami
Koniec roku to czas podsumowań. Tak też zadziało się w Starej Warce, gdzie wspólna praca nad przygotowaniem kalendarza pozwoliła i powspominać i pochwalić się nieco działaniami Klubu z ostatnich dwóch lat. Każdy miesiąc to inny obraz pomysłowego i aktywnego seniora!
Klub Seniora „Czerwone Jabłuszko” Nowa Wieś – Szyjemy, dekorujemy, ozdabiamy i samotnych odwiedzamy
Nie ważne czy w domu czy w klubie. Nie ważne czy dużą grupą czy indywidualnie. Ważne że szyją, ozdabiają i działają! Seniorki przygotowały ekologiczne torby z logo klubu, własnoręcznie wykonały dekoracje na poduszkach, a wszystko to po to, by móc odwiedzić i obdarować tych, którzy z racji wieku lub zdrowia nie mogą być już aktywni w społeczności.
Klub Seniora Kalina z Błędowa – Nasze pierwsze kroki
Pierwsza inicjatywa i pierwsze kroki z kijkami nordic walking. Seniorki z Błędowa można było spotkać podczas wspólnych spacerów w parku, a patrząc na ich zaangażowanie możemy spodziewać się, że to dopiero rozgrzewka. Nowe doświadczenia sportowe połączyły z tradycją rękodzielniczą – seniorki szydełkowały, tworzyły chusty z włóczki oraz dywaniki ze sznurka bawełnianego.
Słodkie Babeczki Watraszew – Słodkie babeczki zapraszają na piknik do altaneczki
Altaneczka u Słodkich babeczek była niemym świadkiem sesji zdjęciowej seniorek, a nawet można by powiedzieć, że stworzyła doń piękną scenerię. Członkinie klubu udowodniły sobie i innym, że senior, może, że mu wypada i zdjęcia zrealizowane na placu zabaw to strzał w 10. Altaneczka była też miejscem spotkań seniorów – jak na czasy w pandemii przystało.
Klub Złotego Wieku w Warce – Kwiaty i bukiety
Kompozycje, wieńce, stroiki i bukiety to wszystko stało się udziałem seniorów ze Złotego Wieku. Częściowo wspólnie, częściowo w domach stworzyli piękne ozdoby, które cieszą i oko i ducha. Kwiaty powstawały z krepiny, tworzyli także bombki i stroiki świąteczne. Swoje prace złożyli pod pomnikiem Piotra Wysockiego oraz na ręce wareckich instytucji.
Klub Seniora „Złota Reneta” Ostrołęka – Florystyka
Pierwszy krok to nauka florystyki i wspólne tworzenie wiązanek i stroików. Punkt drugi to porządki na grobach i udekorowanie ich stworzonymi kompozycjami. Cel osiągnięty. Jeszcze przed dniem zmarłych oraz Świętem niepodległości seniorki z Ostrołęki zadbały o pamięć tę o osobach bliskich, ale i historyczną. Dały przykład, że senior może pożytecznie wykorzystać swoje umiejętności, a dbanie o groby to nie tylko przestrzeń do działania dla harcerzy czy młodzieży szkolnej.
Seniorzy z Michałowa – Bezpieczny senior
Senior bezpieczny to w tym przypadku senior dbający o siebie i swoje zdrowie. To senior, który musi zaakceptować czas pandemii i czekać na możliwość spotkania na żywo z policjantem. Ale nie oznacza to bezczynności. Wręcz przeciwnie – warsztaty florystyczne oraz tworzenia stroików świątecznych to klucz do zachowania równowagi i energii do działania. A sesja zdjęciowa to kolejny dowód na to, że jak się chce, to można!
„Kwitnąca Jabłoń’ Konary – Choć jestem seniorem, to żyję z humorem
Czy można przygotować przedstawienie, kiedy nie można się spotykać całą społecznością? Ależ oczywiście. Można spotykać się w małych grupach, uczyć się i ćwiczyć. Można dzielić się zadaniami i tworzyć przedstawienie, by potem pokazać efekty pracy wirtualnie za pomocą zdjęć i filmu. Przy tym nie mogło zabraknąć wspólnego grillowania, które wciągnęło seniorów z Konar.
Klub Seniora AKTYWNI Goszczyn z Modrzewiny – Nocne spotkanie-sztuka pod gwiazdami
Spotkanie nocą – w czasach pandemii wydaje się, że czasem to jedyne wyjście. Seniorki z Modrzewiny nie poddały się i przygotowywały się do sztuki pod gwiazdami. Opracowały fotoobrazy, stworzyły kubki, świece, ozdabiały drewniane skrzynki, a nawet tworzyły biżuterię. Po to, by świecić przykładem aktywności i zarażać innych pasją wspólnego działania.
Stowarzyszenie Seniorów Relaks w Belsku Dużym – Seniorze bądź pożyteczny
Upamiętnić groby powstańców, nieznanych żołnierzy, książąt Lubomirskich czy swoich zmarłych koleżanek to cel, jaki postawiły sobie seniorki z Belska. Podczas wspólnych warsztatów florystycznych przygotowały wiązanki. Wspólnie tworzyły pamięć i historię o tych, którzy już odeszli. Wspólne działanie było świetną okazją do integracji grupy.
Senior + w Jasieńcu – Kuchnie świata
Kuchnia w Jasieńcu – tygiel smaków i kultur. Tradycyjne i nowoczesne. Gotowane przez seniorów dla seniorów, ale i dla, i z młodymi. Czujecie jak pachnie? To zapach współpracy, radości ze spotkania i dzielenia się pasją do gotowania.
Klub Senior + w Goszczynie – Biżuteria ozdobą każdej seniorki – i nie tylko
Co zrobić, by dobrze wyglądać? Trzeba zgłosić się do seniorek w klubie senior+ by pokazały jak można samodzielnie stworzyć biżuterię. Panie uczestniczące w warsztatach uczyły się i tworzyły kolczyki, zawieszki, bransoletki czy korale. Pamiętały nie tylko o sobie, ale i swoich bliskich, dla których tworzyły prezenty. Jak spędzać czas razem to twórczo.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce – Piękne otoczenie – pozytywne myślenie
Babcine robótki, babcina spiżarnia, ale profesjonalna gablota plenerowa. Połączyć te światy próbowały seniorki z UTW, tworząc poduszki, ozdoby na słoikach i miejsce do prezentacji prac. Ich zdaniem otaczanie się pięknem buduje nam dobry dzień. Dzięki stworzonym pracom i robótkom pozytywne myśli i dobry nastrój będzie udziałem wielu wareckich seniorów.
Klub Emeryta „Pełnia Życia” – Bądźmy bliżej siebie
Andrzejki w tym roku w domowej oprawie, ale seniorki za to odświętne w nowych strojach uwiecznione na zdjęciach, które staną się ozdobą wielu domów. Tańce zamieniły na śpiew i w miarę możliwości pod bacznym okiem, albo raczej słuchem, instruktorki ćwiczyły swoje zdolności wokalne.
Klub Seniora w Laskach – Co nam w duszy gra
Wieczornica niepodległościowa w Chlebowej Izbie w Laskach nie mogła się odbyć bez śpiewania! I choć pandemia i zakazy nie pozwoliły na organizację dużego spotkania, to najważniejsze że się udało. Grupa opracowała program słowno-artystyczny, wspólnie ćwiczyła i uczyła się śpiewania. To co ważne to finałowy śpiewnik- który udało się stworzyć w ramach inicjatyw. Będzie służył seniorki na lata wspólnego śpiewania.
Środki na dotacje dla grup senioralnych pochodzą ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 w ramach projektu „Sieć Aktywnych Seniorów z grójeckiego” realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz budżetu Powiatu Grójeckiego.