Smacznie, kolorowo, wesoło.. tak można określić dwa spotkania warsztatowe zorganizowane przez seniorów z Klubu Emeryta „Pełnia Życia” z Chynowa oraz Grupy „Młodzi Duchem” z Michalczewa w ramach Inicjatywy Partnerskiej, która odbyła się pod koniec października.
Celem Inicjatywy Partnerskiej była wymiana szczególnych doświadczeń, umiejętności jakie posiadają seniorzy, a bez dofinansowania ciężko by im było takowe zorganizować. Bohaterem spotkań, które odbyły się 17 i 24 października, były umiejętności kulinarne i można śmiało powiedzieć artystyczne. Seniorzy z Michalczewa zdradzili tajemnicę jak przygotować faszerowany chleb oraz wyśmienite farsze do pierogów. Pierwsze spotkanie przygotowały panie z Michalczewa. O godzinie 17 sala zapełniła się przybyłymi na warsztat osobami. Na stole już czekały produkty do wykonania faszerowanego chleba i pierogów. Krótki instruktaż, podział zadań i po chwili każdy miał zajęcie. W sali zrobiło się gwarno. Nie minęło wiele czasu, a zapachniało chlebem, który już zapiekał się w piekarniku. W tym czasie przygotowywano pierogi. Nie zabrakło fachowych porad, dociekliwych pytań i konkretnych, rzeczowych odpowiedzi. Kiedy już faszerowany chleb był przygotowany, a pierogi ulepione, wszyscy zabrali się za porządkowanie sali i przygotowanie stołów do degustacji.
Było PYSZNIE! Atmosfera pełna życzliwości i uśmiechu, wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że przygotowany chleb jest wyśmienity i z pewnością często będą przygotowywać go w domu.
Kolejne spotkanie odbyło się 24 października, tym razem gospodarzami byli seniorzy z Chynowa a gośćmi Klub z Michalczewa. Tematem zajęć była dekoracja stołu. Przygotowano i zaprezentowano różne sposoby dekoracji sałatek, talerza z wędlinami, talerza z przekąskami. Zrobiło się bardzo kolorowo, bo do dekoracji wykorzystywano najprzeróżniejsze produkty: jajka, marchew, buraki, pory, sałatę czy szczypiorek. Wyczarowane zostały przepiękne dekoracje: kwiaty, liście, róże, króliki. Następnie zaprezentowane zostały różne sposoby składania serwetek. Ostatnim elementem szkolenia było przygotowanie stołu z wykorzystaniem wcześniej wykonanych potraw i dekoracji. Stół wyglądał imponująco. Spotkanie zakończyła wspólna herbatka i wymiana serdeczności.
Oba spotkania były perfekcyjnie przygotowane i sprawnie przeprowadzone. Jednak najważniejsze było to, iż w czasie wzajemnej nauki panowała serdeczna, miła, życzliwa atmosfera. Inicjatywa okazała się bardzo potrzebna i z pewnością zaowocuje kolejnymi spotkaniami i wymianą doświadczeń.
Inicjatywy Partnerskie Grup Senioralnych to 5 przedsięwzięć, w których brały udział pary składające się z dwóch grup senioralnych, w ramach których seniorzy wymieniają się umiejętnościami. Współpraca ta była możliwa, dzięki utworzeniu przez liderów 13 grup tzw. Banku Umiejętności. Jest to lista, zawierająca talenty, umiejętności, wiedzę jaką dysponują członkowie grup senioralnych. Dzięki integracji Sieci Aktywnych Seniorów m.in. w ramach Zjazdów szkoleniowych oraz dobrym doświadczeniom, grupy zdecydowały się przystąpić do realizacji „Inicjatyw Partnerskich”. Instruktorzy, którzy mieli prowadzić zajęcia zostali wyposażeni w umiejętności pracy z grupą w ramach 2 dniowego warsztatu „Jak uczyć innych?”.
Celem Inicjatyw Partnerskich jest wymiana umiejętności, która ma przyczynić się do rozwoju aktywności członków grup, urozmaicenia oferty wspólnego spędzania czasu, a także integracji pomiędzy grupami. Seniorzy z dwóch grup spotykają się i wzajemnie od siebie uczą, korzystając z talentów i wiedzy członków, a także poznają możliwości działania po to, by czerpać pomysły do kolejnych nowych przedsięwzięć.
Inicjatywy Partnerskie to jeden z elementów projektu realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. pt. „Sieć Aktywnych Seniorów z Grójeckiego”, który jest dofinansowany w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.