Co ma wspólnego bluszczyk kurdybanek z edukacją ekologiczną? Jak działania ekologiczne można włączyć do życia społeczności i co ważne skąd można na to wziąć środki. Te i inne pytania były częścią zorganizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A szkolenia dla społeczników powiatu grójeckiego.
Szkolenie odbyło się 23 czerwca w wyjątkowym miejscu. To osada Krzaki- serce Fundacji Tropy Przyrody- jedynej organizacji ekologicznej w regionie grójeckim. W edukacji w plenerze udział wzięło 15 przedstawicieli: grup nieformalnych, w tym grup senioralnych, kół gospodyń oraz stowarzyszeń. Uczestnicy mogli zobaczyć jak działa ogród permakulturowy i ziołowa spirala. Poznali gatunki ziół i roślin, o których zapomnieliśmy, że są jadalne i mają działanie zdrowotne- uczestników zachwycił zwłaszcza bluszczyk kurdybanek. Poznali jak realizowane są obozy i edukacja dla dzieci w Osadzie Krzaki.
Uczestnicy mogli zainspirować się zaprezentowanymi przez prowadzącą przykładami działań ekologicznych realizowanych przez grupy nieformalne, stowarzyszenia czy koła gospodyń wiejskich. Dowiedzieli się jak pozyskać środki na działania ekologiczne – jakie są źródła finansowania i na co zwracać uwagę przygotowując swoje projekty. Jak pokazało szkolenie wiele działań, które już teraz robią społecznicy ma elementy ekologii- jak mówi Dorota Lenarczyk ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A warto je dalej rozwijać i wspierać. Dlatego tez na koniec szkolenia omówiono z uczestnikami założenia Konkursu na Inicjatywy Ekologiczne, który rusza z końcem czerwca. W jego ramach można do 15 lipca składać projekty i uzyskać wsparcie do 1500 zł na zaplanowane w nich działania. Udział w szkoleniu będzie premiowany przy ocenie wniosków w konkursie.
Szkolenie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Działam ekologicznie w grójeckim” realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.