Z przyjemnością informujemy, że podczas posiedzenia Lokalnej Komisji Grantowej w ramach Konkursu „Działaj Lokalnie” 2020 organizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A., podjęto decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 18 projektów na aktywizację lokalnej społeczności wokół dobra wspólnego. Łączna wartość dotacji wynosi w tym roku 74 705 zł (w tym dotacje finansowe oraz usługowo-rzeczowe).
Posiedzenie Lokalnej Komisji Grantowej, na którym wybrano projekty realizowane przez lokalne społeczności odbyło się 29 maja 2020. Spotkanie z racji sytuacji epidemicznej odbyło się zdalnie. W skład komisji weszli: przedstawiciel Stowarzyszenia W.A.R.K.A., przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz osoby z zewnątrz, wybrane spośród przedstawicieli np.: mediów, instytucji, organizacji pozarządowych i biznesu.
W tegorocznej edycji będą realizowane następujące projekty:
Grupa Nauczycieli przy PSP w Konarach
Wysokość dotacji: 3.480,00 zł
Tytuł: “Łąka kwietna”
W ramach projektu grupa zaplanowała założenie łąki kwietnej na działce leżącej obok szkoły. Uczniowie wraz z seniorami zasieją i obsadzą działkę roślinami miododajnymi, ustawią wykonane samodzielnie domki dla owadów, a także wybiorą się z wycieczką do pasieki. Na zakończenie projektu zorganizują spotkanie międzypokoleniowe, na którym poznają właściwości roślin w swoim otoczeniu i poznają ich wykorzystanie dawniej i dziś.
Grupa Inicjatywna z Miedzechowa
Wysokość dotacji: 4.000,00 zł
Tytuł: “Świetlicowa integracja”
Celem projektu jest integracja mieszkańców poprzez wspólne stworzenie świetlicy wiejskiej wykorzystując pustostan po sklepie spożywczym. Posiadanie świetlicy umożliwi mieszkańcom w przyszłości organizację spotkań dla KGW czy klubu seniora. Otwarcie świetlicy grupa połączy z corocznym piknikiem wiejskim.
Stowarzyszenie Promotor
Wysokość dotacji: 5.000,00 zł
Tytuł: “Akcja integracja w czasach wirusa”
Stowarzyszenie Promotor w ramach projektu chce umożliwić mieszkańcom gminy Chynów bezpieczne wyjście z domu i możliwość ponownej integracji z ludźmi, której bardzo brakuje w czasach epidemii. W tym celu stowarzyszenie zorganizuje i przeprowadzi sześć form aktywności dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, rodzin, mam/kobiet i seniorów. Każde spotkanie zakończy wspólny poczęstunek, grill/ognisko.
Grupa Nauczycieli przy LO w Warce
Wysokość dotacji: 4.500,00 zł
Tytuł: “TOTU”
Głównym celem projektu jest zagospodarowanie miejsca jakim dysponuje liceum, tj. wewnętrzne patio i urządzenie tam przestrzeni sprzyjającej rozwojowi kreatywności, dającej możliwość organizowania spotkań, wspólnych dyskusji. W ramach projektu zostaną zrealizowane m.in.: “Strefa mocy człowieka” – spotkania z ciekawymi ludźmi, „Między niebem a ziemią” – warsztaty poetyckie, „Magia obrazu” – wieczorne pokazy filmowe połączone z dyskusją na temat kina; „Okruszek” – słodkie spotkania klasowe i międzyklasowe.
Grupa Nauczycieli i Rodziców przy PSP we Wrociszewie
Wysokość dotacji: 4.000,00 zł
Tytuł: “Wrociszewski Mini-Park”
Realizatorzy projektu zaplanowali stworzenie pierwszego w okolicy wspólnego miejsca spotkań na świeżym powietrzu. W tym celu na terenie istniejącego placu zabaw przy szkole powstanie mini park, w którym zostaną zasadzone rośliny, staną klimatyczne meble ogrodowe z europalet. Park zyska ogrodowe oświetlenie. Grupa podejmie się także samodzielnego namalowania gier chodnikowych typu „klasy”. Całość projektu zakończy ognisko z potańcówką.
Klub Seniora w Goszczynie
Wysokość dotacji 3.000,00 zł
Tytuł: “Z tradycją kulinarną w przyszłość”
Celem projektu jest aktywizacja i integracja Seniorów z gminy Goszczyn z dziećmi i młodzieżą poprzez organizację warsztatów kulinarnych, wystawę starych naczyń kuchennych i wyposażenia kuchennego. Na zakończenie projektu odbędzie się wspólna zabawa andrzejkowa, podczas której będzie można posmakować staropolskich potraw przygotowanych przez dzieci i młodzież pod okiem seniorów.
Z miłości do młodości – TAU Warka
Wysokość dotacji: 4.675,00 zł
Tytuł: “Ach ta młodzież!”
Celem projektu jest zbadanie potrzeb młodzieży, ich rzeczywistych problemów, aby postrzegani jako „młodzież nie ta sama co kiedyś” znaleźli swoje miejsce w przestrzeni publicznej. W ramach projektu grupa chce zorganizować forum dla młodzieży, na które zaproszą władze miasta, nauczycieli, lokalne grupy działania, organizacje działające na terenie gminy, jak również specjalistów we współpracy z młodzieżą oraz przedstawicieli aktywnych grup młodzieżowych działających na terenie Polski.
Mieszkańcy wsi Przylot
Wysokość dotacji: 4.000,00 zł
Tytuł: “Molo w Przylocie – prawie jak w Sopocie”
Realizatorzy stawiają na integrację mieszkańców. W tym celu chcą wspólnie stworzyć molo, a także ustawić obok stoły z ławkami, by móc potem zacieśniać więzi spotykając się regularnie się przy swoim stawie. Projekt zakończy wspólne wiejskie grillowanie.
Koło Seniora „Familia” Grójec
Wysokość dotacji: 3.500,00 zł
Tytuł: “Przestrzeń naszych działań”
Celem projektu jest integracja seniorów w środowisku poprzez stworzenie im przestrzeni przyjaznej i umożliwienie spotkań w tematycznych grupach warsztatowych. W ramach projektu grupa wyposaży lokal przeznaczony do wspólnych spotkań. Odbędzie się także 5 spotkań, na których seniorzy wezmą udział w quizach tematycznych.
Stowarzyszenie Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej w Sielcu
Wysokość dotacji: 4.000,00 zł
Tytuł: “Warsztatowy zawrót głowy dla starszych i młodych”
Rozwijanie sprawności manualnych i budowanie więzi między dziećmi a osobami starszymi poprzez kreatywne i twórcze spędzanie czasu wolnego – to główny cel jaki stawiają sobie Realizatorzy. W projekcie przeprowadzone zostaną warsztaty tematyczne: kulinarne florystyczne, świec żelowych, teatralne, które pozwolą pokazać nowe i ciekawe formy spędzania wolnego czasu.
Boskie Babki
Wysokość dotacji: 5.000,00 zł
Tytuł: “Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”
Grupa realizatorów w ramach projektu zorganizuje wspólne spędzanie czasu i integrację mieszkańców poprzez realizację warsztatów kulinarnych, rękodzielniczych, florystycznych, a także zajęć edukacyjnych. Projekt zakończy wspólne ognisko.
Klub seniora – SŁODKIE BABECZKI
Wysokość dotacji: 5.000,00 zł
Tytuł: “Słodkie Babeczki zapraszają do altaneczki”
Realizacja projektu daje możliwość spotykania się seniorów w dowolnym czasie, a tym samym pozwala na rozwój działalności grupy. Projekt polega na postawieniu altany ogrodowej, będącej doskonałym miejscem do organizowania sezonowych warsztatów. To również miejsce spotkań pokoleniowych.
Mieszkańcy wsi Grobice
Wysokość dotacji: 5.000,00 zł
Tytuł: “Nasz zakątek”
Celem projektu jest zwiększenie integracji mieszkańców, poprzez wspólną pracę przy zagospodarowaniu dostępnego placu i postawienie dużej, przestronnej altany, stwarzając miejsce spotkań dla wszystkich mieszkańców. Na zakończenie pracy mieszkańcy zorganizują wspólnie rodzinny piknik.
Klub Gier i Fantastyki GROFAN
Wysokość dotacji: 4.500,00 zł
Tytuł: “GEEK EXPANSION 5.0 – Technologie i Eksperymenty”
Członkowie klubu gier GROFAN w ramach projektu zorganizują warsztaty i spotkania tematyczne związane z nowymi technologiami oraz naukami ścisłymi, scenariuszowymi i literackimi. Dodatkowo Realizatorzy przeprojektują i odmalują Pracownię Orange.
Klub seniora Złota jesień
Wysokość dotacji: 3.000,00 zł
Tytuł: “Ogród zieleni, spokoju i spotkań”
Celem jest integracja wielopokoleniowa mieszkańców poprzez ich aktywizację wokół dobra wspólnego jakim będzie stworzenie zielonego ogrodu. Realizacja projektu pozwoli na zniwelowanie problemu osamotnienia i izolacji poprzez umożliwienie seniorom aktywnego spędzania czasu podczas wspólnych spotkań. Na zakończenie projektu odbędzie się spotkanie przy grillu.
Klub Seniora Spotkajmy się z Sułkowic
Wysokość dotacji 4.000,00 zł
Tytuł: “Seniorzy na wychodnym”
Członkowie klubu pragną zacieśniać więzi w grupie senioralnej oraz zachęcić nowe osoby do wstąpienia do Klubu Seniora. W tym celu będą uczestniczyć w 5 warsztatach dotyczących różnych form rękodzieła – wizytach studyjnych u organizacji gmin powiatu grójeckiego, wezmą udział w festynie rodzinnym w Sułkowicach oraz zorganizują wspólne dla członków wszystkich odwiedzanych organizacji warsztaty bożonarodzeniowe.
Aktywne Gośniewice
Wysokość dotacji: 4.000,00 zł
Tytuł: “Budowa altany na terenie sportowo-rekreacyjnym, wraz z kultywacją lokalnych tradycji, w miejscowości”
Mieszkańcy będą dbać o wzmocnienie integracji i promocję swojego regionu poprzez budowę altany jako miejsca spotkań. Przy nowo powstałej altanie zorganizowany zostanie piknik rodzinny. Realizatorzy wezmą też udział w lokalnej imprezie kulturalnej, otwierając stoisko z produktami regionalnymi.
Mieszkańcy wsi Wola Palczewska
Wysokość dotacji: 4.050,00 zł
Tytuł: “Otwarcie łowiska Wolanka”
Głównym celem projektu jest pobudzenie mieszkańców do wspólnego działania oraz wzajemnej integracji poprzez wykonanie podestu na stawie, wspólnego wykonania ławek oraz koszy na śmieci, tak by dzieci, ale również i dorośli zyskali miejsce do wspólnych spotkań i spędzania wolnego czasu.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Życzymy udanej realizacji działań.
Fundusze na dotacje pochodzą ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Partnerów, tj. Gmin: Warka, Chynów, Goszczyn, Jasieniec, Grójec oraz Starostwa Powiatowego w Grójcu, a także z wpłat 1% podatku i darowizn lokalnych firm.