Do Warki zajechało 20 działaczy społecznych z Ciechanowa i okolic. Grupa przyjechała na zaproszenie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Celem ich wizyty studyjnej było poznanie dobrych przykładów współpracy w działaniu na rzecz lokalnej społeczności.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych z północy Mazowsza chcieli dowiedzieć się w jaki sposób funkcjonują w Warce i Grójcu organizacje i instytucje, w jaki sposób można wykorzystać wspólne działanie by lepiej rozwiązywać problemy.
Program wizyty był intensywny. Już pierwszego dnia wieczorem, zaraz po przyjeździe, Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A, przedstawił działalność Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, której jest Członkiem. Celem działaczy z Ciechanowa jest stworzenie platformy dialogu pomiędzy lokalnymi organizacjami dlatego z zainteresowaniem wysłuchali również prezentacji na temat utworzenia powstałej w tym roku Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Grójeckiego.
Drugi dzień rozpoczęli od wizyty w siedzibie Stowarzyszenia W.A.R.K.A. i zapoznaniu się z jego projektami. Na przykładzie Programu „Działaj Lokalnie”, Programu Stypendialnego i projektów wspierających organizacje pozarządowe w powiecie grójeckim mogli zobaczyć jak wiele można osiągnąć wspólnymi siłami organizacji, instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców. Niezwykle ciekawym działaniem był zaprezentowany przez Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego piknik „Vivat Pułaski”- pokazujący jak przy zaangażowaniu środowiska biznesu i instytucji zewnętrznych można zorganizować niezwykłe i na wysokim poziomie przedsięwzięcie. Kolejnym przykładem współpracy, dzięki której można wymieniać doświadczenia i kontakty był temat Forum Domów Kultury Południowego Mazowsza, które po raz pierwszy zostanie zorganizowane właśnie w Warce przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Dworek na Długiej.
Wizyta z Ciechanowa została również bardzo ciepło przyjęta przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Tęcza w Warce. Nie obyło się bez zwiedzania Browaru, po którym grupa udała się do Grójca, by zapoznać się z działalnością Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Parafii Miłosierdzia Bożego oraz działalnością Wolontariatu Dobre Serce.
Wizyta studyjna pełna wrażeń, informacji i dobrych przykładów napełniła grupę optymizmem i inspiracjami. Będą zaszczepiać poznane działania w swoim środowisku.