Młodzież chce się uczyć. Nie dla wszystkich jednak nauka jest jednakowo dostępna. Często nie wystarczą dobre chęci czy nawet talent. Dodatkowe lekcje angielskiego, książki, buty sportowe, karnet na basen, instrument muzyczny, albo dojazd na nawet bezpłatne zajęcia do Warszawy to wielokrotnie rzeczy nieosiągalne dla młodego człowieka, z powodu jego sytuacji ekonomicznej. Dlatego Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zdecydowało się starać o możliwość przyznawania dla uczniów stypendiów.
zdjęcie ze spotkania w Fundacji im. Stefana Batorego 11 marca 2011r.
Stowarzyszenie W.A.R.K.A. po rozeznaniu potrzeb uczniów, z udziałem Publicznego Gimnazjum w Warce i Publicznego Gimnazjum w Dębnowoli, złożyło wniosek do Fundacji Batorego o przyjęcie do Programu „Równe Szanse” – który wspiera organizację lokalnych programów stypendialnych. 11 marca w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie dla zaproszonych do Programu 12 organizacji pozarządowych, wybranych spośród kilkudziesięciu z całej Polski – wśród których udało się znaleźć Stowarzyszeniu W.A.R.K.A. Oznacza to, że W.A.R.K.A. będzie prowadzić Program Stypendialny, otrzymując status Lokalnej Organizacji Stypendialnej – pozwala to na ubieganie się w Fundacji o dofinansowanie Programu. Do każdej zebranej złotówki lokalnie na terenie Gminy Warka, Fundacja dokłada drugą. Uzyskanie statutu Lokalnej Organizacji Stypendialnej oznacza możliwość prowadzenia Programu w obecnym i kolejnych latach.
Celem tegorocznego Programu Stypendialnego prowadzonego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A., dzięki Partnerstwu z Publicznym Gimnazjum w Dębnowoli i Warce oraz Urzędem Gminy Warka, są stypendia na rok 2011/2012 dla gimnazjalistów. Zaplanowane są one dla uczniów z Gminy Warka, którzy spełniają trzy kryteria, wymagane przez Fundację Batorego, tj.: po pierwsze sytuacja ekonomiczna kandydata do stypendium, jego wyniki i chęć dalszego rozwoju oraz zaangażowanie społeczne na rzecz społeczności lokalnej i chęć udziału w programie dla stypendystów.
Realizacja Programu będzie się składać z trzech etapów. W etapie pierwszym razem z Partnerami Programu zostanie opracowany Regulamin przyznawania stypendiów, aby w jasny i przejrzysty sposób określić komu i na jakich zasadach stypendia będą przyznawane. Etap ten polegać będzie również na zbieraniu lokalnie funduszy na pulę stypendialną w okresie marzec – sierpień. Celem tej zbiórki będzie przyznanie dla ok. 40 stypendystów wsparcia w wysokości 1000zł rocznie. Jest duża szansa, że połowę tej puli dołoży Fundacja Batorego, jeśli uda się zebrać drugą połówkę lokalnie przy zaangażowaniu partnerów samorządowych, biznesowych i osób indywidualnych. Dlatego już teraz można przyczynić do tego by pomóc w lepszym starcie naszej młodzieży poprzez przekazanie 1% podatku – wpisując w PIT numer KRS 0000160318 z dopiskiem „Stypendia” (dopisek jest ważny, gdyż bez niego wpłata automatycznie zostanie przekazana na inny cel tj. dotacje Działaj Lokalnie”). Zachęcamy wszystkich, którzy wierzą, że edukacja jest kluczem do sukcesu i którzy chcą wesprzeć rozwój pochodzących z niebogatych rodzin ale uzdolnionych i chętnych młodych ludzi, do przyłączenia się do tej akcji. Liczy się każda dobra rada i każda złotówka!
Drugi etap to przyjmowanie wniosków kandydatów na Stypendia zaplanowane na okres od początku czerwca do lipca. W zgłoszeniu kandydaci będą podawać informacje o sytuacji ekonomicznej, motywację udziału w Programie, plan na co chcą przeznaczyć wsparcie i opis dotychczasowego zaangażowania społecznego. Każdy z chętnych kandydatów może jeszcze w tym roku tj. do wakacji wykazać się działaniami na rzecz lokalnej społeczności, by móc starać się o stypendium. Jednocześnie w tym etapie zostanie powołana Komisja Stypendialna, która wybierze kandydatów w stosunku do puli środków, jaką uda się zebrać.
Trzeci etap to przyznanie stypendiów, uroczyste przekazanie certyfikatów stypendialnych oraz co bardzo ważne – współpraca ze Stypendystami. Docelowo stypendia będą przekazywane jako comiesięczne świadczenie w okresie od września 2011 do czerwca 2012. Współpraca ze Stypendystami polegać będzie na ich zaangażowaniu w działania użyteczne dla nich i lokalnej społeczności.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się z nami podzielić swoimi pomysłami i radami odnośnie prowadzenia Programu Stypendialnego. Zapraszamy do współpracy!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Programie – skontaktuj się z nami:
Stowarzyszenie W.A.R.K.A., warka@stowarzyszeniewarka.pl, tel. 504 671 770